טיפוח, מאמרים

פיגמנטציה בעור הפנים ודרכי טיפול

פיגמנטציה ודרכי טיפול

פיגמנטציה ודרכי טיפולכתמים כהים שמופיעים על גבי עור הפנים עלולים לגרום לפגיעה בדימוי ובביטחון העצמי. עם זאת, יש דרכים יעילות לטפל בהם ובמאמר הבא נציג אותם בצורה מסודרת

פיגמנטציה היא תופעה נפוצה אצל גברים ונשים שמתבטאת בהופעת כתמים כהים על אזורים שונים בעור. עם זאת, היא מטרידה בעיקר כאשר הכתמים מופיעים על גבי עור הפנים .וזה עלול לפגוע בתחושת הביטחון העצמי, בדימוי ובאסתטיקה ולכן העניין דורש טיפול בפיגמנטציה. השאלה היחידה היא איזה סוג של טיפולים יכולים להתאים עבור בעיות עור מן הסוג הזה ועם מי צריך להתייעץ כדי לקבל את הפתרונות הנכונים.

ראשית, חשוב להבין שצבע העור נקבע לפי פיגמנט שנמצא בשכבת העור החיצונית. שכבת העור החיצונית נקראת אפידרמיס והפיגמנט מכונה מלנין. מלבד קביעת צבע העור, הוא אחראי על הגנה מפני קרינת השמש ומאפשר את החזרת קרני השמש ללא פגיעה בתאי העור. בתוך כך, תהליך ההיווצרות של המלנין מתרחש על ידי אנזים, אך פיזור חלקיקי הצבע אינו אחיד ולכן נוצרים כתמים על גבי העור.

כך מעלימים כתמי פיגמנטציה

על רקע האמור לעיל אפשר להבין גם את דרכי הטיפול הקיימות בתופעות של פיגמנטציה בעור הפנים:

א. הגנה מהשמש – הדרך היעילה ביותר למנוע כתמי פיגמנטציה היא להגן על עור הפנים מפני כתמי השמש. את זה עושים באמצעות הפחתת החשיפה לשמש, קרמים להגנה מקרינת UV וחבישת כובע גם בימים לכאורה מוצלים.

ב. תרופות להבהרת העור – במצבים של פיגמנטציה קיימת ניתן לשקול נטילת תרופות מיוחדות ללא מרשם שגורמות להבהרת העור. הדעות לגבי תרופות כאלה חלוקות בקרב מומחים, אך אפשר להתייעץ לגביהם עם רופאי המשפחה, רופאי עור ואנשי מקצוע אחרים. בנוסף, יש לבדוק שעור הגוף לא אלרגי לחומרים הפעילים בתוך התרופות.

ג. תכשירים להסרת פיגמנטציה – האלטרנטיבה לנטילת תרופות עבור התמודדות עם כתמי פיגמנטציה על עור הפנים היא שימוש בתכשירים חיצוניים. אלו בדרך כלל תכשירים וקרמים שאותם ניתן למרוח על העור כדי להבהיר את הכתמים ולהשיג שינוי במראה החיצוני.

איזה טיפולים קוסמטיים משמשים להבהרת כתמי פיגמנטציה?

אפשר גם לשקול טיפולים קוסמטיים מסוימים על מנת לטפל בכתמי פיגמנטציה על עור הפנים. הטיפולים היעילים ביותר הם טיפולים באור או בלייזר, ולצדם יש טיפולים שמבוססים על מוצרי הלבנת עור ופילינג כימי. טיפולי האור או הלייזר יעילים עבור סוגי פיגמנטציה מסוימים בגלל הדיוק ומזעור הנזק, אך הם גם נחשבים עוצמתיים ודורשים מספר פגישות לפחות.

כמו כן, ניתן לבצע פילינג כדי להעלים חלק מכתמי פיגמנטציה. היתרון של פילינג בא לידי ביטוי בטיפול במגוון רחב של בעיות עור בפנים ובהן אקנה, קמטים, צמיחת שיער פנימי ועור יבש. הפילינג מבוצע על עור הפנים ויכול להועיל באזורים אחרים כמו הידיים והרגליים.

Tagged , ,